نایب رئیس فیده: قوانین شطرنج برای ورود به المپیک تغییر می‌کند

ارزیابی شما از این خبر
(0 رای‌ها)
نایب رئیس فیده: قوانین شطرنج برای ورود به المپیک تغییر می‌کند
نایب رئیس ایرانی فدراسیون جهانی شطرنج از اقدام این فدراسیون برای تغییر قوانین بازی شطرنج جهت المپیکی شدن خبر داد و تاکید که نتیجه گرفتن از این اقدام ۶ سال زمان می‌برد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجعفر کامبوزیا که طی دو دوره (۱۳۷۵ تا ۱۳۸۲ و ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳) مدیریت فدراسیون شطرنج ایران را بر عهده داشت، در حال حاضر نایب رئیس فدراسیون بین المللی این رشته (فیده) است. وی در این مقام به ایران سفر کرده است تا آخرین وضعیت میزبانی تهران را برای مسابقات قهرمانی زنان جهان ارزیابی کند؛ این مسابقات برای نخستین بار و طی روزهای ۲۲ بهمن ماه تا ۱۵ اسفندماه در ایران برگزار می شود و طی آن ۶۴ بازیکن از ایران و دیگر کشورهای دنیا برای تعیین قهرمان ۲۰۱۷ شطرنج بانوان جهان با هم به رقابت می پردازند.

نایب رئیس فدراسیون بین المللی شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز رضایت از شرایط در نظر گرفته شده برای میزبانی ایران در رقابت های جهانی بانوان، از انجام رایزنی هایی برای تخفیف فیده به ایران بابت پرداخت ۵۰۰ هزار یورو بابت برگزاری مسابقات خبر داد. وی در مورد انجام اقدامات لازم برای المپیکی شدن شطرنج هم توضیح داد.

* خبرگزاری مهر- به عنوان یک مسئول جهانی در شطرنج و نه یک ایرانی، عملکرد سارا سادات خادم‌الشریعه در رقابت‌های گرندپری بانوان جهان را چطور دیدید؟

- کامبوزیا: عملکرد سارا فوق‌العاده بود، او در مراحل مختلف این مسابقات خیلی بالاتر از انتظار ظاهر شد، این را در نظر داشته باشیم که ایران در شرایط عادی و به لحاظ رنکینگ بازیکنان نمی‌توانست نماینده‌ای در گرندپری بانوان داشته باشد اما به خاطر میزبانی این رقابت‌ها در مرحله دوم، یک سهمیه به ایران داده شد. سارا در مرحله دوم که مسابقات در تهران برگزار شد، نایب قهرمان شد و در مرحله آخر هم عالی کار کرد.

* تصمیمی که سارا در دور هفتم مرحله آخر گرندپری بانوان گرفت و به خاطر شرایط روحی حریف، به اتمام بازی با نتیجه تساوی و تنها بعد از ۱۱ حرکت رضایت داد، یکی از اقدامات قابل توجه این شطرنج‌باز است. فیده برای تقدیر از چنین حرکت‌هایی، برنامه‌ای ندارد؟

- البته این اولین بار نیست که چنین حرکت‌های انسانی در رقابت‌های شطرنج دیده می‌شود و درواقع اتفاق جدیدی نبود. پیش از این هم از این دست اتفاقات داشتیم؛ حتی از طرف بازیکنان ایرانی. در مسابقات آسیایی که به میزبانی العین برگزار شد، پوریا ایدنانی به خاطر تأخیر یک ساعت و نیمه حریف برای حاضر شدن بر سر میز مسابقه می‌توانست اعتراض رسمی کرده و بازی نکند، اما به جای این کار پشت میز نشست و بازی‌اش را انجام داد و اتفاقاً در همان رقابت‌ها قهرمان شد. حریف پوریا اعلام کرده بود نیم ساعت تأخیر دارد، اما یک ساعت دیرتر از موعد آمد و طبق قانون، نماینده ما می‌توانست اعتراض رسمی کند اما این کار را انجام نداد. با این حال تأکید می‌کنم که حرکت سارا آن هم در رقابتی مثل گرندپری کاملاً انسان‌دوستانه و قابل تقدیر است اما فیده برای چنین حرکت‌هایی برنامه‌ای به منظور تقدیر ندارد.

* حالا که صحبت از خادم‌الشریعه است، بگویید آینده این بازیکن را چطور می‌بینید؟

- همانطور که گفتم عملکرد سارا در رقابت‌های گرندپری عالی بود، از نظر ما تساوی که سارا مقابل حریف اوکراینی خود و آن هم بنا به درخواست این بازیکن به دست آورد، یک برد به حساب می‌آید کما اینکه در تهران خادم‌الشریعه مقابل همین بازیکن صاحب برتری هم شده بود. این بانوی شطرنج‌باز ایران قطعاً می‌تواند در آینده نزدیک فینالیست مسابقات قهرمانی جهان هم شود.

* صحبت از مسابقات قهرمانی جهان شد. دوره جدید این رقابت‌ها در تهران برگزار می‌شود. نتیجه آخرین ارزیابی‌های خود از وضعیت میزبانی ایران را چطور دیدید؟

- خوشبختانه همه شرایط لازم برای برگزاری به جای این مسابقات در ایران مهیاست. سالن در نظر گرفته شده، امکانات و استانداردهای لازم را دارد و تا امروز هم همه مراحل اداری و اجرایی لازم برای این مسابقات از طرف فیده و فدراسیون ایران طبق برنامه مقرر پیش رفته است. فکر نمی‌کنم مشکلی در رابطه با این میزبانی داشته باشیم کما اینکه ایران رقابت‌های گرندپری بانوان را هم سال گذشته خیلی خوب برگزار کرد.

* فدراسیون ایران باید مبلغی را بابت برگزاری این مسابقات به فیده پرداخت کند که گفته می‌شود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است. قاعدتاً برای فدراسیون شطرنج ایران این مبلغ بالایی است. شما در مقام نایب رئیس ایرانی فیده نمی‌توانید تخفیفی در این زمینه برای شطرنج ایران قائل شوید؟

- فیده بابت برگزاری مسابقاتی مثل قهرمانی جهان باید طبق مقررات، مبلغی را برای بازیکنان شرکت‌کننده، داوران و ... هزینه کند. این مبلغ برای مسابقات جهانی بانوان حدود ۵۰۰ هزار یورو می‌شود؛ یعنی همان ۶۰۰-۵۰۰ میلیون تومان ایرانی. این مبلغ باید از طرف میزبان مسابقات به فیده برگزار شود تا مسئولان فدراسیون جهانی خود آن را هزینه کنند. قطعاً به دنبال رایزنی‌هایی هستیم تا در صورت امکان بابت پرداخت این مبلغ از طرف فدراسیون ایران تخفیفی را از فیده بگیریم اما گرفتن تخفیف این‌قدر راحت نیست که من آن را با رئیس فیده مطرح کنم و نتیجه بگیرم؛ موضوع باید در هیأت رئیسه مطرح و تصویب شود. سعی می‌کنیم حتماً تخفیفی را بابت میزبانی ایران از فیده بگیریم.

* زمان مسابقات قهرمانی جهان بانوان در ایران یک بار تغییر کرد. بر اساس زمانبندی جدید، این رقابت‌ها ۲۲ بهمن تا ۱۵ اسفند برگزار می‌شود. امکان دارد زمان مسابقات مجدداً با تغییر مواجه شود؟

- خیر این زمان قطعی و نهایی است که تحت هیچ شرایطی تغییر دوباره نخواهد داشت، تغییر اولیه آن هم به این دلیل انجام شد که می‌خواستیم آغاز مسابقات را همزمان با ۲۲ بهمن کنیم که در ایران روز بزرگی به حساب می‌آید و قطعاً این همزمانی روی افتتاحیه مسابقات و انعکاس خبری آن هم تأثیر زیادی خواهد داشت.

* قرارداد بازیکنان شرکت‌کننده در گرندپری هم برای آنها ارسال شده است؛ مضمون این قرارداد چیست؟

- ۶۴ بازیکن شرکت‌کننده در مسابقات شطرنج قهرمانی جهان مشخص هستند اما آنها با امضای این قرارداد درواقع متعهد به حضور در رقابت‌ها می‌شوند. در صورتی که بازیکنی قرارداد ارسالی فیده را امضا نکند، به حساب انصرافش از مسابقات گذاشته شده و یک بازیکن دیگر از فهرست رزرو جایگزینش می‌شود؛ این جابجایی تحت هیچ شرایطی قابل تغییر و برگشت هم نخواهد بود. امضای این قرارداد جزو مقررات فدراسیون جهانی شطرنج است و تمام شطرنج‌بازان باید به قوانین ما عمل کنند.

* یکی از قوانین فیده احترام بازیکنان شرکت‌کننده به فرهنگ کشور میزبان است؛ موضوعی که چندی پیش حاشیه‌هایی را در رابطه با میزبانی ایران و الزامی بودن حجاب شرکت‌کنندگان از طرف بعضی بازیکنان ایجاد کرد؟

- بله اما فکر نمی‌کنم دیگر حاشیه این چنینی در رابطه با مسابقاتی که قرار است در ایران برگزار شود، به وجود بیاید. همه بازیکنان می‌دانند که باید به قوانین فیده و قوانین مسابقات احترام بگذارند. شطرنج قوانین خاص خود را دارد. مثلاً ما در رقابت‌های مختلف سعی می‌کنیم بازیکنان ایران را با اسرائیلی‌ها رو در روی هم قرار ندهیم تا مشکلی پیش بیاید. در دیگر رشته‌ها عدم رؤیارویی بازیکنان ایرانی مقابل نمایندگان اسرائیل باعث محرومیت ورزشکار کشورمان می‌شود، اما در شطرنج محرومیتی در کار نیست و فقط نتیجه باخت لحاظ می‌شود.

* مدیر اجرایی فیده طی سفری که به ایران داشت اعلام کرد که رایزنی‌های انجام شده برای اینکه شطرنج به فهرست رشته‌های المپیک زمستانی اضافه شود، این رایزنی‌ها به چه نتیجه‌ای تا به امروز رسیده است؟

- البته بحث ورود شطرنج به المپیک جدید نیست، سال‌هاست که به دنبال این موضوع هستیم و هنوز هم به نتیجه نرسیده‌ایم. شطرنج به خاطر تعدد تیم‌ها و ورزشکاران شرکت‌کننده‌اش و همچنین زمان طولانی مسابقاتش، برای کشور میزبان متحمل هزینه‌های بالاتری نسبت به خیلی از رشته‌های دیگر می‌شود؛ به همین دلیل برای المپیکی کردن شطرنج ابتدا باید مقررات زمان بازی و تعداد شرکت‌کنندگان را کاهش دهیم. به دنبال این تغییرات هستیم اما به این راحتی نیست. فکر می‌کنم با توجه به اقداماتی که انجام شده البته با در نظر گرفتن سختی کار، ظرف ۶-۵ سال آینده شاهد ورود شطرنج به المپیک باشیم.

* وضعیت شطرنج ایران را در مجموع چطور ارزیابی می‌کنید؟

- نتایجی که شطرنج‌بازان ایران در رقابت‌های مختلف به دست می‌آورند حاکی از وضعیت این رشته در ایران دارد. سارا سادات خادم‌الشریعه اگرچه با سهمیه میزبانی فرصت حضور در گرندپری را به دست آورد اما در این رقابت‌ها خیلی خوب خود را نشان داد. ما در رده‌های ۱۶ سال قهرمانی جهان را به دست آوردیم. در المپیاد جهانی نمایندگان ایران بخصوص در بخش پسران صعود قابل توجهی داشتند و ... در کل اوضاع شطرنج ایران امیدوارکننده است؛ بخصوص اینکه رئیس فدراسیون فردی از دل این رشته است که توانایی‌های مدیریتی بالایی هم دارد. امیدوارم روند رو به رشد شطرنج ایران همچنان ادامه داشته باشد.

مهر

خبرگزاری مهر در بهمن ماه ۸۱ فعالیت آزمایشی خود را با دو خروجی به زبان‌های فارسی و انگلیسی آغاز کرد. این خبرگزاری ۵ دفتر منطقه‌ای و ۳۰ نماینده استانی فعال در سراسر کشور دارد و بیش از ۳۰۰ خبرنگار و ادیتور در دفاتر آن مشغول به کار هستند. مهر به ۵ زبان فارسی٬ انگلیسی٬ عربی٬ اردو و ترکی اخبار منتشر می‌کند.

آخرین اخبار در میکس‌نیوز

ورود کاربران

تبلیغات