به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از سازمان حج و زیارت، حمید محمدی روز پنجشنبه درباره سفر اخیر هیئت حج جمهوری اسلامی ایران به عربستان افزود: اگر در ارتباط با تحقق انتظارات مورد تاکید، به نتیجه دست پیدا کنیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز شده و حجاج ما به حج مشرف خواهند شد.

رییس هیئت حج جمهوری اسلامی ایران، اظهارکرد: با توجه به قطع روابط دو جانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همچنین محرومیت زائران ایرانی از حضور در حج گذشته، طبیعتا ابعاد و موضوعات ویژه ای وجود داشته است.

وی ادامه داد: از این رو و به عنوان انتظارات جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی، جلسات متعددی بین طرفین در سطح روسای هیئت های طرفین به ریاست سرپرست سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر حج و عمره عربستان و هم چنین در سطح کارشناسان برگزار شد.

به گفته محمدی، در این جلسات بر اساس دسته بندی مورد نظر، برخی موضوعات از جمله تحقق و حفظ امنیت، عزت و کرامت زائران، خدمات پزشکی، خدمات کنسولی و دیگر مباحث و موضوعات مورد نظر، مطرح و به صورت صریح، قاطع و شفاف انتظارات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران، تبیین و تصریح شد که این مذاکرات با پیشرفت نسبی همراه بود.

** دو پلیس خاطی جده محاکمه شدند

سرپرست سازمان حج و زیارت، موضوع محاکمه دو پلیس خاطی فرودگاه جده را یکی از انتظارات جدی و به حق مردم ایران عنوان کرد و گفت: پیش از این نسبت به سرنوشت این دو پلیس ابهاماتی وجود داشت که در این مذاکرات سعودی ها تصریح کردند که این دو پلیس رسما محاکمه شده اند و اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.

وی ادامه داد: بحث محرومیت از خدمات پزشکی به حجاج ایرانی و ممنوعیت در این خصوص به ویژه در مشاعر مقدس یکی از مشکلات جدی ما بود که سعودی ها این مسئله را نیز پذیرفتند و این محدودیت و ممنوعیت رفع شد.

رییس هیئت حج جمهوری اسلامی ایران، درباره ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی با توجه به فقدان روابط دوجانبه میان دو کشور و فعال نبودن سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده، اظهار کرد: سعودی ها چارچوب موضوع ارائه خدمات کنسولی با حضور کارشناسان کنسولی ما را پذیرفتند و طبیعتاً بر سر راه کارها و ساز کارهای اجرایی ارائه ی خدمات کنسولی هنوز در حال مذاکره هستیم.

سرپرست سازمان حج و زیارت کشورمان حفظ امنیت، عزت، کرامت و حرمت حجاج ایرانی را موضوع محوری جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات دانست و گفت: بر این اساس طرف سعودی تاکید کرد که مانع برخوردهایی مغایر تکریم با زائران ایرانی در مبادی ورودی که سعودی ها تاکید کردند این اصل را به خواهد شد و تدابیر لازم برای این که این موارد به ویژه در فرودگاه های عربستان مورد توجه قرار گیرد را خواهند داشت.

وی یادآور شد: روشن است تا زمانی که به نتیجه مورد انتظار و مورد نظر جمهوری اسلامی ایران و حجاج کشورمان دست یابیم، این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

محمدی با توجه به تعهدات سعودی درباره مسائل مطرح شده در مذاکرات گفت: عربستان سعودی برخی از موضوعات مطرح شده را صراحتا پذیرفت و نسبت به تامین برخی دیگر از مطالبات خود هم چنان در حال رایزنی هستیم.

سرپرست سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران در تحقق حج عزت مندانه، اگر همه موارد مذکور مورد توافق طرفین قرار گیرد، انشاءالله مسیر بسته شده، بازگشایی و اعزام زائران ایرانی به حجی مبتنی بر امنیت و عزت و کرامت به عنوان واجب شرعی انجام خواهد شد.